Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Zatímco se někteří neobejdou bez koupelny s vanou i sprchou zároveň, jinému stačí místnost se škopkem – stejně jako našim předkům. A když už jsme u těch předků… Pojďme se podívat, jak se za posledních 100 let změnily koupelnové standardy, naše preference i potřeby, ale také produkty.
20. léta – Hezky dones necky
Poválečná dekáda představovala období stabilizace. Lidé se pomalu vraceli ke svým předválečným normám, které nyní vnímali spíš jako luxus.
Proč? Protože ve chvíli, kdy se bojíte o svůj život, si prostě nerozděláte kamínka, nepřinesete si do světnice dřevěné necky a neužíváte si alespoň z části teplou koupel. Prostě se opláchnete v potůčku a přežíváte dál.
30. léta – Počátek očisty bez čumilů
Během prvorepublikového období se začalo blýskat na lepší časy. Doslova. I v nižších vrstvách. Tam se ve světnicích místo dřevěných necek začaly objevovat smaltované škopky, které byly v té době téměř nesmrtelné.
Pro vyšší vrstvu začala být novým standardem samostatná místnost s keramickou vanou.
40. léta – Praktické materiály hrají prim
V období 2. světové války začali lidé přemýšlet maximálně prakticky a koupelna se stala součástí většiny domácností. Lidé prostě hupsli do okachličkovaného kouta a pustili na sebe vodu.
Takže tušíte správně, že ve 40. letech se začaly objevovat první sprchové kouty. Ale nejen kouty. Dokonce i vaničky! Smaltovaná ocel byla standardem dostupným pro každého. Bohatší si mohli dovolit keramické nebo kameninové vaničky.
50. léta – Prostě barvy a závěs
Koupelnu máme. Sprchový kout máme. Válku nemáme. Co teď? Jde se divočit!
Když se podíváte na film z 50. let, dost pravděpodobně uvidíte barevnou koupelnu. Kdo neměl barevnou smaltovanou vaničku se sprchovým závěsem, vymykal se dobovým standardům.
Sice se na vás během sprchy závěs vždycky nepříjemně naplácnul, ale co… Hlavně, že na vás tolik netáhlo a šli jste s dobou.
60. léta – Praktické režimy pro potřebu i potěšení
Jak to tak bývá, po bujarosti přichází útlum. A to platí i v případě koupelen ze 60. let. Rozverný design vystřídal střídmý minimalismus a otěže znovu převzala praktická stránka.
V koupelnách se začaly objevovat sprchové hlavice s různými režimy. Prostě standard, díky kterému jste mohli regulovat tok vody, ale i svůj sprchový zážitek na akrylátových vaničkách.
70. léta – Šup sem, šup tam, posuvné dveře ať tu mám
V 70. letech jste mohli zaznamenat významný posun, a to doslova. Sprchový kout v každé domácnosti už byl normální, žádný přepych.
A co teď, když má každý svůj sprcháč? Jde se inovovat: žhavou novinkou se staly posuvné dveře, ke kterým se připojily i nové designy sprchových vaniček. Snížily se okraje a na scénu se dostavily zaoblené rohy.
80. léta – Chce to nohy v teple a masážní trysku
Předrevoluční dekáda s sebou nesla značné společenské napětí. A když jste neustále v tenzi a ve stresu, potřebujete co? Pohodu. Takže už asi tušíte, jaký standard nastolily osmdesátkové koupelny.
Chcete se uvolnit? Pořiďte si vanu nebo sprchový kout s hydromasážními funkcemi. A když nemáte bony, máte prostě smůlu.
90. léta – Whirlpool kam se podíváš
Nový stát, nový standard. Nejen politický, ale i koupelnový. S rozvolněnými podmínkami importu se všem otevřela možnost mít moderní koupelnu západního stylu. Takže se české koupelny začaly proměňovat v domácí wellness centra.
U van i sprchových vaniček se kladl důraz na jejich ergonomii a pohodlí. S tím jdou ruku v ruce i odolnější materiály jako akrylát nebo sklolaminát. Sem tam se objevila také kamenina s porcelánem.
Ale to hlavní, co nesmělo chybět, byly bublinky. Nejen v sektu, ale také ve vaně. A to hlavně díky rozmachu teleshopingu a přenosných perlivých podložek, které méně movitým rodinám suplovaly zabudované vířivé trysky.
2000 – Dost bylo omezování: nastává koupelnová demokracie
Začátek nového tisíciletí vybízel Čechy především ke svobodě – slova, pohybu, ale i koupelnového uspořádání. Velké množství vybavení a doplňků je pasé. Novou normos se stal minimalistický, otevřený prostor.
V těch nejvíc trendy koupelnách jste často narazili na rohovou vanu, walk in sprchový kout nebo niku bez dveří.
Ultramoderní domácnosti své koupelny obohatily o LED osvětlení, dotykové ovládání nebo digitální termostaty, které jsou od té doby standardem, bez kterého si nedovedeme sprchování představit.
2010 – Chytrý návrat k přírodě
Chytřejší nejsme jen my, ale i naše domácnosti – včetně koupelen. Chytré podlahové vytápění, automatizované ovládání teploty vody nebo intuitivní osvětlení? To je standard, který moderní společnost vyžaduje.
A ještě aby ne. Díky smart technologies můžete přímo ovlivnit spotřebu energií, a tím šetřit nejen své bankovní účty, ale také planetu.
Udržitelnost je v současné době velkým tématem, které se propisuje i do vašich koupelen, nejčastěji v podobě přírodních materiálů. Navíc si už spousta výrobců dává záležet, aby jejich produkty vydržely co nejdéle, a tím snížili produkci odpadu, který má negativní vliv na ekologii.
Fascinující transformace, že? Nejen, že se každou dekádu vyvíjely naše nároky na koupelny, ale i koupelnové vybavení udělalo za posledních 100 let obrovský posun. Zatímco ve 20. století byli lidé převážně praktičtí, od začátku 21. století už nejsou koupelny jen místnostmi nejvyšší potřeby. Jsou to domácí svatyně, díky kterým se můžeme nerušeně oddávat očistě od každodenních myšlenek. Uvidíme, co bude normální za 100 let.