Upravit stránku

Proč zrovna pojezdy?

Zajímají vás bližší informace k pojezdovým částem, také známým jako pojezdy, klouby nebo kolečka, nebo jak probíhá testování našich produktů? Pak jste tu správně. Častou otázkou je, z jakého materiálu jsou vlastně pojezdové části vyrobené. Proč je tato otázka častá zrovna u pojezdů? Pravděpodobně proto, že se jedná o jeden z nejzatěžovanějších komponentů celého sprchového koutu, který svým umístěním i funkcí nejvíce tíhne k rychlejšímu opotřebení. Abychom tomu předešli, používáme nejkvalitnější materiály, které spolu navzájem krásně korespondují.

Podívejme se pojezdům pod krytku

Pojezdy mají vnitřní a vnější část. Vnitřní část jsou jakási „střeva“, díky kterým pojezd funguje. A jaké materiály můžeme najít uvnitř pojezdu? Od chromovaného plastového ABS materiálu přes mosaz, slitinu zinku zvanou Zamak až po nerezové kuličky či nerezové šroubky. Vnější část si představme jako takový obal, který má za úkol chránit vnitřek. Povrch pojezdů se vyrábí buď z kovu, nebo z plastu. Na základě zkoušek se vybere nejvhodnější kombinace materiálů. Povrch pojezdu má zároveň i estetickou funkci. Nejčastěji lze vidět chromovaný a šedý povrch pojezdu.

Co ovlivňuje životnost ložisek?

Jak jsme výše zmiňovali, pojezdy mají sklon k rychlejšímu opotřebení. Zde vyvstává otázka, co vše ovlivňuje jejich životnost. V první řadě je to kvalita vody. Tvrdá či železitá voda způsobuje zanášení pojezdů i ložisek, a jejich následnou nehybnost. Dále se jedná i o způsob montáže. Např. při přílišném utažení šroubu, kdy ho tzv. „přetáhnu“, danou část zničím. Pokud chcete mít jistotu správné instalace, využijte odborné montáže pod taktovkou našich servisních techniků. V neposlední řadě životnost ovlivňuje také údržba a zacházení s pojezdem.

Správná péče pro dlouhou životnost

Údržba znamená pravidelné, ale ne přehnané, promazání pohyblivých částí koutu. Jak nedostatečné, tak přehnané promazání může způsobit nefunkčnost pojezdu. Ať už pro klid v duši, nebo pro menší pracnost, můžete využít naší pravidelné servisní prohlídky. Co vše zahrnuje, se dozvíte na naší stránce o údržbě. A co se týče zacházení, je logické, že když se s dveřmi bude zacházet šetrně, budou se opotřebovávat o něco pomaleji, než-li při nešetrném zacházení. 

Nešoupeme, odvalujeme

Od pojezdu jako takového se přesuňme k jeho funkci. Zejména dříve bylo běžné, že se dveře při otevírání a zavírání sunuly v drážce. To ale způsobovalo obtížnou manipulaci, při které jste museli vynaložit poměrně mnoho úsilí. A co si budeme povídat, nebyl to ani nejšetrnější způsob pro dveře samotné. To však není náš případ. Funkce pojezdů pro nás znamená, co nejsnazší a nejšetrnější odvalení dveří po kolejnici. Odvodili jste správně, že používáme systém kolečko po kolejnici, což zaručuje minimální tření obou částí, a tím pádem i lehkou a šetrnou manipulaci s dveřmi. Pro lepší skluz kolečka po hliníkové kolejnici je kolečko vyrobeno z nylonu.

Výškově stavitelné pojezdy

Když už jsme u pojezdů, věděli jste, že ty naše jsou výškově stavitelné? Tato technologie, jak název napovídá, umožňuje upravit výšku pojezdu a tím vyrovnat drobné stavební či instalační nerovnosti. Kvůli možnosti odklopení spodních pojezdů, které velice usnadňuje údržbu koutu, jsou stavitelné pouze horní pojezdy. Existence této technologie je důležitá především kvůli tomu, aby magnetické těsnění na dveřích doléhalo po celé délce k profilu. Tím je zabezpečena lepší těsnost sprchového koutu. Stavitelnost napomáhá i tomu, aby se dveře neodvalovaly příliš ztěžka a nevypadávaly z pojezdů.

Testujeme o sto šest

Že používáme vysoce kvalitní materiály dokazuje i testování, kterému naše produkty podrobujeme. Mechanické zkoušky testují mechanickou odolnost daných částí. Např. výdrž pantů a pojezdů při nepřetržitém zavírání a otevírání dveří, nárazové testy dveří na profil a mnoho dalších. 

Solná jeskyně? Ne, solná komora

Avšak nejzajímavější je testování produktů v solné komoře, ve které testujeme především pojezdy a madla. Produkt se umístí do komory, kde se na něj pouští solný roztok, tedy směs destilované vody a soli. Roztok musí mít určitou teplotu, nemůže být studený, neboť musí vznikat pára. Produkt je v komoře uzavřen a testován nepřetržitě necelý týden, což úspěšně nahrazuje několikaletý provoz. No a k čemu je vlastně takové testování dobré? Sůl a pára působí na produkt agresivně a díky tomu zjistíme, zda je nerez správná nebo jestli dochází k oxidaci hliníku. Správná nerez? Ano, je nutné podotknout, že ne každá nerez nerezaví. Zaleží na jejím složení. To už bychom ale zabíhali do chemie, což rozhodně není účelem tohoto článku. Jednoduše lze tedy říci, že testování v solné komoře je antikorozním testem. Tzn., že testujeme, jestli dané komponenty zreznou či nikoliv.

Jak vidíte, opravdu si potrpíme na kvalitu naší produkce. Proto testujeme materiály, a tím vlastně i naše dodavatele, jedná-li se o komponenty, které sami nevyrábíme. U nás se nemusíte obávat špatné kvality. Co neprojde testem, v žádném případě nepoužijeme.